AKNÉ V DOSPĚLOSTI

V pubertě je jasným důsledkem hormonální aktivity, ale co když už máte pubertu dávno za sebou? Akné se může objevit znovu bez ohledu na věk, stále častěji jsou jím zasaženy ženy mezi 20 a 35 lety.

Stejně jako třeba atopický ekzém i akné se sice projevuje navenek, ale příčina bývá uvnitř. Za aknózní pleť někdy může psychická nerovnováha, rozhozené hormony (menstruace, těhotenství, menopauza apod.), konzumace nevhodných potravin nebo zaplavení některých soustav, třeba té trávicí, plísněmi. Příčinou může být i snížená kožní imunita, která učiní kůži náchylnou k osidlování bakteriemi a kdy pak opakovaně dochází k jejímu zánětu. Trpíte-li akné, pokuste se pomocí úpravy jídelníčku odstranit ze své stravy nevhodné a škodlivé potraviny, detoxikovat organismus a posilovat celkovou imunitu, čímž napomůžete i imunitě pokožky.

1. Řešit začněte zevnitř! 

O akné po třicítceZhoršení akné po konzumaci některé potraviny je v podstatě alergickou reakcí. Je třeba zkusit postupně z jídelníčku vylučovat čokoládu, kakaový prášek, kořeněná jídla, alkohol, kávu, sladké či kyselé, abyste zjistili, na kterou potravinu vaše pokožka reaguje špatně. Výše jmenované jsou nejrizikovější. Čím přírodnější stravu následně zvolíte, tím pro vaši pleť lépe. Jezte hodně syrové zeleniny, vyhýbejte se uzeninám a kořeněným jídlům a dodržujte pitný režim.

2. Vyzkoušejte olej 

Pro nečistou aknetickou pleť se výborně hodí exkluzivní obličejové oleje, které léčí, chrání a regenerují. Olej totiž podává vaší postižené kůži přesně tu informaci, kterou potřebuje: „Jsem mastná dost a nepotřebuji se mastit zevnitř.“ Proto je velmi vhodné a prokazatelně účinné používat lokálně a pravidelně olej. Doporučujeme Regulační pleťový olej od značky Dr. Hauschka za 561 Kč.

3. Péče o pokožku 

Chcete-li obnovit rovnováhu kůže, potřebujete všechny pochody dostat do normálu. Základem péče o všechny typy pokožky je dostatečná hydratace. V případě výrazného akné je pak nezbytné se obrátit na kosmetičku, která se profesionálně postará o pravidelné odborné čištění pleti, odstranění odumřelých buněk, které póry zanášejí, a v neposlední řadě i o dostatečnou hydrataci pokožky. Trpíte-li silnější formou akné, navštivte dermatologa, který má kromě běžně dostupných prostředků k dispozici i léky v podobě antibiotických mastí a hormonální léčby.
Důležité je čistit pleť dvakrát denně, a to co nejšetrnějšími přípravky bez alkoholu a dráždivých látek, následně proveďte lokální čištění a dezinfekci postižených míst. Pak je na řadě ochrana pleti v podobě denního krému a regenerace na noc.

4. JAK VYBRAT MAKE-UP 

O akné po třicítceAkné sice potřebuje volně dýchat, ale málokdo z nás má nervy na to, aby ho nechal nezakryté. Proto je stěžejní vybrat ta správná líčidla. Na mastnou pleť jsou velmi dobré minerální make-upy a pudry, které neobsahují mastek, jenž zanáší póry – pleť díky nim dobře dýchá a mají celkem dobrou krycí schopnost. Dobré minerální make-upy mají značky Jane Iredale, Artdeco či Bare Es Essentials. Jestliže si vybíráte tekutý make-up, zkuste se vyhnout silikonům a minerálním olejům, tyto složky vyhnou jen a pouze zanášejí póry. Poskytnou vám sice vyhlazenější vzhled, ale za cenu možného zhoršení. Make-upy bez silikonů na přírodní bázi doporučujeme například dop značky Logona, Sante nebo Dr. Hauschka.

5. Jak zakrýt tu spoušť? 

Potřebujete-li se postarat o velmi výrazné akné, postupujte následovně. Jako první aplikuje tenkou vrstvu podkladového séra. * Dále pokračujte BB krémem, který kromě hydratace pleť i vyrovná, ošetří pokožku a celkově sladí její tón – vybírejte dobře, aby vaší pleti seděl. * Následně nejpostiženější místa zakryjte tekutým korektorem tak, že jej vklepete prsty, například korektorem Eucerin za 190 Kč. * Celý výsledek přepudrujte – vybírejte takový pudr, aby nezanášel póry a pokožka mohla dýchat.

6. Bez následků 

Trpíte-li akné, jistě vás děsí nejen to, co se děje nyní, ale i následky, které většinou akné zanechá. Řešení nabízí například přípravky od značky La-Roche Posay s názvem Effaclar. Konkrétně regenerační krémově-gelová péče Effaclar Duo, jež preventivně bojuje proti následnému rozvoji skvrn z hloubky na povrch pleti. Vedle toho se také rychle vstřebává, nelepí a není třeba ji důkladně vtírat, což minimalizuje zhoršení zánětu. Krém lze využít také jako podklad pod make-up, pokožku hydratuje až na 24 hodin. Cena od 325 Kč.

O akné po třicítce
Rate this post